poprvé u pediatra (ke stažení zde *.pdf) 

Férová nemocnice informuje o právech pacientů: https://ferovanemocnice.cz/ (Cílem projektu Férová nemocnice je poskytovat srozumitelné a ucelené informace o právech pacientů a medicínském právu. Stránky Férové nemocnice chtějí být zvětšovacím sklem, které vám přiblíží vaše práva nebo práva vašich klientů)

PEDIATR – dětský lékař/poprvé na kontrole s miminkem 

péče je od narození do 18ti let

Je to důležitá volba, neboť pediatr se stane na řadu let vlastně vaším rádcem, přítelem i důvěrníkem. Hodně také napoví příjemná čekárna a výhodou je i návštěva ordinace ještě před porodem. Rodič si může vybrat pro svoje dítě jakéhokoliv praktického dětského lékaře, i mimo své bydliště. Pediatra kontaktujte v půlce těhotenství.  Nahlásíte mu termín porodu.

Povinnost rodiče: po propuštění z porodnice je třeba (nejlépe do dvou pracovních dnů) domluvit se s lékařem, který kojence přijímá do zdravotní péče, a předat mu tak zvanou propouštěcí zprávu. Podle časových možností dětského lékaře a také vzdálenosti vašeho bydliště od jeho ordinace může dojít k návštěvě v domácím prostředí. Vše záleží rovněž na aktuálním zdravotním stavu rodičky či novorozence.

Během prvního vyšetření u dětského lékaře:

Co si vzít sebou:

  • kartičku pojištěnce svoji, rodný list
  • propouštěcí zprávu z porodnice
  • pleny 3x (bavlněné, 1 – pro sestřičku, 1 – v které máte dítě zabalené, - pro případ nehody)
  • pleny newborn 3x
  • přebalovací podložka
  • vlhčené ubrousky
  • převlečení vše raději mít náhradní, možnost nehody
  • odstříkané mléko
  • chrastítko, medvídka…
  • tričko náhradní pro sebe, možnost nehody (miminko držíte úplně nahé, jen zabalené v pleně)
  • foťák - fotka z poradny

Co Vás čeká: Sestra vysvětlí mamince, jak má dítě koupat a oblékat, poučí ji o kojení a základních otázkách ošetřování novorozence. Miminko svléknete do naha, zabalíte si ho do pleny. Sestře předáte dokumentaci a čistou plenu, kterou umístí na váhu. Sestřička miminko zváží, změří tělíčko a obvod hlavičky. Následuje vyšetření lékaře. Lékař po vyšetření informuje maminku o zdravotním stavu děťátka a případné léčbě, vysvětlí preventivní podávání vitaminu D a K a zodpoví rodičům jejich další dotazy.

Recept na vitamín D,K: vitamín D, který je nezbytný pro správný růst a vývoj kostí. Podává se od 14 dnů života novorozence denně do roku věku. Vitamín K, který je také možno získat pouze na lékařský předpis, se podává dětem do 6. měsíce života a slouží jako prevence krvácení. Důležité je, aby oba vitamíny byly podávány v trošce mléka, protože jde o vitamíny rozpustné v tucích

Termín dalšího vyšetření stanoví lékař na základě aktuálního zdravotního stavu kojence. Obvykle to bývá za 14 dnů. Lékař rodičům rovněž může dát doporučení, která se týkají například výživy kojence a očkování (bližší informace: https://www.babyonline.cz/ockovani-deti).

Intervaly preventivních prohlídek

  • po porodu
  • šest týdnů
  • 3, 4, 5 a 6 měsíců
  • osm měsíců
  • 10 měsíců
  • jeden rok
  • 15 měsíců
  • 3, 5, 6, 7, 9, 11, 13, 15 a 18 let věku dítěte

Nezbytné vyšetření kyčlí ve 3.týdnech (Následují minimálně ještě dvě kontroly, a to v 6 týdnech a ve 3 měsících)

Nelze se samozřejmě nezmínit o preventivním vyšetření kyčlí dítěte. Jedná se v podstatě o soubor lékařských vyšetření a zobrazovacích metod, které mají za cíl odhalit vrozené vykloubení kyčelního kloubu. Pokud je vada včas zjištěna, je možné ji vyléčit bez následků. Vyšetření kyčlí patří mezi tak zvaná screeningová vyšetření, která podstupují všechny děti. Některé i celkem třikrát. Toto vyšetření provádí pediatr a ortoped. Nezapomenout si sebou vzít už kartičku pojištěnce dítěte, pokud ji nemáte, tak alespoň provizorní tiskovinu, kterou Vám zdravotní pojišťovna vydá.

Více informací : https://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/1270/preventivni_vysetreni_kycli.html

Kdy a jak balit "na široko"? (Pozor! na posouzení ortopeda, může Vám doporučit balit  "na široko" raději preventivně i když není důvod. V tomto případě doporučuji vyhledat jiného ortopeda, který mminko znovu vyšetří nebo miminko nebalit na široko, ale během každého přebalování s ním cvičit: nožičky k hrudníku, poté natáhnout a na závěr rozevřít pokrčené do stran a setrvat chvilku, bližší informace v publikacích kapitola Jak manipulovat s miminkem)

V případě špatného postavení v kyčelním kloubu nebo podezření na ně, zvláště tehdy, pokud se v rodině vyskytovala vrozená vada kyčlí, doporučuje často ortopéd nebo i pediatr balit dítě „na široko“, to znamená poskládat dvě látkové pleny na třetiny, potom na polovinu tak, aby vznikl látkový pruh široký 15–20 cm, který se vloží do plenkových kalhotek přes papírovou plenu. Záleží pak na dalších vyšetřeních a na zjištěném vývoji kyčlí, zda budete dále balit dítě na široko, nebo již nebude takové opatření potřebné. To vám sdělí ortopéd při kontrolních vyšetřeních, řiďte se jeho radami. Zjistí-li lékař-specialista při vyšetření některý příznak nedobrého vývoje kyčlí, určí další postup léčby. Dítě je sledováno častěji v pravidelných intervalech klinicky i ultrazvukem, při některých vadách připadá v úvahu i rentgenologické vyšetření. Mezi další pomůcky napomáhající správnému vývoji kyčlí, které může ortopéd naordinovat, patří mimo jiné třmínky nebo speciální peřinka. Dítě je pak sledováno déle, minimálně do 6 až 9 měsíců. V případě nejasností se výjimečně provádí i CT vyšetření, které ale představuje několikanásobně větší rentgenovou zátěž než běžný RTG snímek.

Dětské kyčle a nošení dětí na těle

Dnes známe dva různé důvody, proč nosit děti. První důvod je podpora rozvoje kyčelních kloubů. Druhým důvodem je to, co se označuje jako „bonding“. Tím je myšlen blízký vztah mezi „nosičem“ a „nošencem“. U matek a otců je často přítomna emocionální touha mít dítě stále u sebe. Rodiče také vědí, že dítě je klidnější a spokojenější, když s ním udržují tělesný kontakt. Psychologové a mnozí dětští lékaři z těchto důvodů nošení podporují. Nicméně při některých doporučovaných způsobech nošení není zajištěna správná poloha kyčlí. Proto bych dále chtěl ukázat, jaké biomechanické podmínky jsou příznivé pro vývoj kyčelních kloubů a ulehčit tak rozhodování při volbě vhodného způsobu nošení.

Bližší informace: https://vbavlnce.blogspot.cz/

Doporučuji ergonomické nosítko:  https://www.manduca.cz/

Použité informace: https://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/1270/preventivni_vysetreni_kycli.html, https://vbavlnce.blogspot.cz/, https://www.babyonline.cz/ockovani-deti)

 

Kontakt

Jana Veselá
CZECH REPUBLIC
PRAGUE

© 2014 Všechna práva vyhrazena